Veri Depolama

Veri Depolama

Veri Depolama

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması nedeni ile gerek iş gerekse kişisel verilerimizin dijital ortamlarda saklanması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. İhtiyaç duyulan bu verileri saklamak istediğimizde karşımıza üç çözüm çıkmaktadır.

DAS (Direct Attached Storage) çözümleri

Bu çözümü sunan ürünler sadece bir sunucuya bağlanabilir. Bunları sistemlerimize takılı ekstra disk üniteleri olarak görebiliriz. Bu ürünler sunucularımıza SCSI veya SAS Controllerlar aracılığı ile bağlanırlar. Bu ürünlerin başlıca dezavantajı başka sunucular tarafından paylaşılamaması, başka bir sunucuya aktarılmak istendiğinde yapılan bağlantıların sökülerek diğer sunucuya transfer edilmesi gerekliliğidir.

NAS (Network Attached Storage) çözümleri

Bu ürünler networkümüze bağladığımız ve üzerlerinde özel olarak tasarlanmış patentli işletim sistemlerinin bulunduğu dosya sunucularıdır. Bu sunucular bazı dosya iletişim protokollerinin bir veya bir kaç tanesini bir arada bulundurabilirler. NFS ve CIFS protokolleri bunların başlıcalarıdır. Ayrıca bu sunuculara yüklenmiş olan işletim sistemleri diğer işletim sistemlerine göre daha etkin bir I/O yönetimi sağlamaktadırlar. Bu ürünlere ek kapasite kazandırmak amacı ile SCSI veya SAS controllerlar aracılığı ile DAS üniteleri takılabileceği Fiber Channel Host Bus Adapter’ler aracılığı ile aşağıda anlatacağımız SAN cihazlarına bağlanabilirler.

SAN (Storage Area Network) çözümleri

Sunucularımız bu çözümü sunan ürünlere Fiber Channel ve iSCSI teknolojilerini kullanarak bağlanabilirler. Fiber Channel teknolojisi storage ünitesinin yanı sıra fiber SAN switch ve Host Bus Adater adı verilen ve sunucularımız ile switch arasındaki bağlantıyı sağlayan ek donanımlara ihtiyaç duymaktadır. iSCSI çözümünde ise mevcut var olan networkümüz kullanılabilmektedir. SAN ürünlerinde her iki teknolojinin de kullanıldığı ürünler olduğu gibi sadece fiber channel veya iSCSI teknoljilerini kullanan ürünler de bulunmaktadır.

SAN çözümünü giriş seviyesinde kullanan ürünlerde SAS, SATA veya SCSI disk üniteleri kullanmaktadır. Daha üst seviye ürünlerde ise daha hızlı olan Fiber Channel veya FATA diskler tercih edilmektedir. Her iki disk yapısını destekleyen ürünler olduğu gibi sadece FC diskleri destekleyen ürünler satışa sunulmaktadır.

Veri Depolama Çözümlerinin Faydaları
 • İhtiyaç duyulan depolama alanını sunarlar
 • Kullanılabilirlilik : SAN çözümleri diğer çözümlere göre daha fazla kullanılabilirlik zamanı sunmaktadır. Bu çözümün uygulanması ile kurumlarda verilere ulaşma sorunları minumum düzeye inmekte bu yolla iş gücü kayıplarının önüne maksimum düzeyde geçilebilmektedir. Bir saatlik bir çalışma kaybının kuruma getireceği maliyet kurumdan kuruma değişmek ile birlikte yeri geldiğinde çok büyük olabilir. Çalışılamayan zamanlarda oluşabilecek olan prestij kayıplarının değeri ise para ile ölçülemeyecek oranlara yükselebilir.
 • Performans : Bu tür ürünler performansı maksimimuma çıkartacak şekilde tasarlanmışlardır. Örneğin bir sunucuya takabileceğiniz disk sayısı sınırlı iken, bu ürünlere çok daha fazla disk ekleyebilirsiniz ve bu yolla yüksek Disk I/O performansına ihtiyaç duyan uygulamalar için gerekli performansı verebilirsiniz.
 • Kapasitenin etkin kullanılması: SAN çözümleri DAS çözümlerine göre kapasiteyi daha etkin kullanabilmektedir. Bir DAS ünitesine takılan diskler sadece bağlı bulunduğu sunucu tarafından kullanılabilmektedir. Bir SAN ünitesine takılı olan diskler ise o SAN ortamına bağlı bulunan tüm sunucular tarafından paylaşılabilmektedir. Bu yolla atıl kapasitelerin önüne geçilmektedir.
 • Yedekleme: SAN ortamlarında yedekleme imkanları daha gelişmiştir. Mevcut verilerin snapshotları alınabilir, uzak bir bölgede bulunan bir storage ile verilerin replikasyonu sağlanabilir ve bu yolla her hangi bir felaket durumunda tüm verilerimizin uzak bir lokasyonda mevcut olmasını ve kullanılabilir durumda olmasını garanti altına almış oluruz.
 • İş sürekliliği: SAN çözümü ile verimizin devamlı kullanılabilir olmasını sağladık. Peki Sunucumuzun işletim sisteminde veya üzerinde çalışan uygulamada bir sorun olduğunda ne yapacağız. İşletim sistemini yeniden yüklemek gerekli yamaları yüklemek üzerinde çalışan uygulamayı kurmak ne kadar zamanımızı alacak. Standart prosedürleri uygulanması ve her şeyin yolunda gitmesi durumunda en az 3-4 saatlik bir iş gücü kaybı olacaktır. Peki ya bir donanım arızası olursa ve değişmesi gereken donanımın bir kaç gün temin edilemediği durumlarda ne kadar bir iş gücü kaybımız olacak. Bu tür olumsuz durumlardan kurtulmak amacı ile Cluster yapıları kurulmakta ve bir sunucumuz devre dışı kalsa bile ikinci sunucumuzdan işlemlerimizi yapmaya devam ederiz. Bu tür yapıları kurabilmek için ise SAN yapısının mutlaka oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bazı Cluster çözümlerinde her iki sunucumuz aynı anda kullanılabilmekte ve iş yükü bu sunucular arasında dağıtılarak sunucularımızdan daha fazla performans alınması sağlanmaktadır.
 • SAN kullanılarak yapılan sanallaştırmalar: Günümüzde bir çok firma fiziksel makinalarını sanal makinalar üzerine taşımaktadırlar. Sanallaştırma çözümlerinde yüksek kullanılabilirlilik sağlayabilmemiz için cluster yapısında kurulması ve bunun içine ortak bir depolama alanına ihtiyacımız bulunmaktadır. SAN ortamı bize bu imkanı sağlayacaktır.
 • Peki sanallaştırma bize ne sağlayacaktır:
  • Var olan sunucularımızı daha etkin kullanmamızı sağlayacaktır. Yapılan konfigurasyona ve ihityaçlara göre değişmekle birlikte 32 GB memory’e sahip çift işlemcili bir sunucuda 10 adet sunucu rahatlıkla çalışabilmektedir.
  • Lisans maliyetlerinde avantaj sağlayacaktır.
  • İş sürekliliği : Vmware ESX ile yapılan sanallaştırma çözümlerinde fiziksel sunucularınızda bakım yapacağınız zaman sanal sunucularınızı diğer bir fiziksel ortama hiçi bir kesinti olmaksızın aktarabilir ve bakımınızı yapabilirsiniz. Tüm sanal sunucularınız High Availibility teknolojisi ile Cluster yapıda olur. Sunucunuzun beklenmedik bir şekilde arızalanması durumunda diğer sanal makinalarınız diğer sunucuda çalışmaya başlayacaklardır. Yaptığımız testlerde 2,5 dakika içerisinde clientlar Exchange server ile iletişim kurmuşlardır