Kim Korkar (Ransomware) Fidye Virüsünden...

21-08-2023 12:16    251

Merhaba


Ransomware fidye yazılımı 2013 yılından beri tüm firmaların ve bilgisayar kullanıcılarının kâbusu olmuştur. Kurbanlarına genellikle saygın kurum veya kuruluşlar adına sahte e-postalar göndererek ulaşmaktadır. Kullanıcıların haberi olmadan farklı dosya türleri ve aynı ağ altında olan bilgisayarlardaki dosyalara erişilmekte, şifrelenmekte ve yüksek miktarda fidye talep edilmektedir. Saldırıların çoğu küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ'ler) ve kuruluşlara yönelik olarak gerçekleştirilmekte ve bu işletmelere yöneltilen saldırılar tüm CryptoLocker/Ransomware saldırılarının %70'ini oluşturmaktadır. 2021 yılında, 30 farklı ülkedeki orta ölçekli kuruluş bünyesinde çalışan 5.400 IT Yetkilisi ile yapılan bir ankete göre, ortalama fidye ödemesinin 570.000 ABD dolarına ulaştığı ve bu oranın da 2020'den %82 daha yüksek olduğu görüldü.

Bu zaman zarfı boyunca birçok güvenlik yazılımı Fidye Virüsü/Ransomware için çözümler üretmiş ancak tam anlamıyla başarılı olamamıştır. Fidye Virüsü/Ransomware, alınan önlemleri her seferinde kendini sürekli geliştirerek aşmayı başarmıştır.

“Narbulut bakış açınızı değiştirerek size farklı bir çözüm sunuyor.”


Narbulut sayesinde Fidye Virüsü/Ransomware'dan korunmak artık çok kolay. Narbulut, dosyalarınızı anında buluta yedekler ve tüm değişiklikleri izler ve sürümler halinde günceller, böylece istediğiniz zaman dosyalarınızın sağlıklı çalışan sürümlerine dönebilirsiniz. Fidye Virüsü/Ransomware dosyalarınızı şifrelese bile saniyeler içinde dosyanızın yedeklenmiş versiyonuna dönerek kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz.

Narbulut Backup Now web panelinden bir klasörü indirmek için, indirmek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve ardından açılır menüden “İndir” seçeneğine tıklayın. Kısa bir süre sonra klasörünüz indirmeye hazır olacak ve klasörünüzde herhangi bir kayıp yaşamadan çalışabileceksiniz.

Eğer klasörün tamamına değil de içerisindeki bazı dosyalara ihtiyacınız varsa Narbulut Web Panel’de geri yüklemek istediğiniz dosyaya tıklayıp açılan pencerede 'Versiyonlar' bölümünden istediğiniz versiyonu seçerek çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Narbulut Backup Now Uygulamasında, Versiyon Yönetimi menüsünden "Klasörü Geri Yükle” seçeneğini kullanarak açılır pencerede geri alınacak tarihi seçip klasörün istediğiniz sürümüne hızlı bir şekilde dönebilir ve çalışmalarınıza herhangi bir kayıp yaşamadan devam edebilirsiniz.

En iyi Deneyimi Yaşayın!

Narbulut basit kurulum, zahmetsiz bir çalışma şekli ve geniş yedekleme çözümleri sunar. Narbulut'u rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, müşterilere ve iş ortaklarına gösterdiği özendir.


Etiketler: